Uvod v surovo prehranjevanje

Zagotovo se vsi strinjamo, da je hrana, ki jo uživajo naši ljubljenčki, eden izmed glavnih dejavnikov, ki vplivajo na njihovo kondicijo, splošno zdravje, nivo energije, prebavo, kakovost dlake in zobovja ter nasploh na kakovost življenja. V zadnjih letih postajamo skrbniki družnih živali vedno bolj pozorni na hrano, ki jo izbiramo za svoje ljubljenčke.

Zelo široki izbiri suhe in mokre hrane, se je pridružila tudi vedno bolj pestra ponudba surove prehrane za pse in mačke. Vedno več skrbnikov se odloča za surove obroke, pa naj bodo v celoti pripravljeni doma ali pa kupljeni, vnaprej pripravljeni zamrznjeni obroki. Pogosto se za to odločamo zaradi vedno pogostejših intoleranc na hrano, najpogosteje na določene živalske beljakovine (meso, jajca in mleko/mlečni izdelki) ter žita. S surovimi obroki veliko lažje v celoti nadziramo, kaj naše živali zaužijejo, in prilagajamo obroke glede na njihove potrebe ali omejitve.

Diete, ki temeljijo na surovem mesu, delimo v dve kategoriji, to sta PREY (PMR) in BARF. PREY dieta je izključno živalskega izvora. Dieta je sestavljena iz 80 % mesa, 10 % kosti in 10 % notranjih organov/drobovine (od tega 5 % jeter). BARF (biologically appropriate raw food diet) poleg sestavin živalskega izvora vključuje tudi sestavine rastlinskega izvora, predvsem sadje in zelenjavo (izvor vlaknin), pa tudi semena in oreščke. Priporočene smernice hranjenja za BARF si sledijo takole: 70 % mesa, 10 % kosti, 10 % drobovine (od tega 5 % jeter), 7 % zelenjave, 2 % semen in oreščkov ter 1 % sadja.

Pri hranjenju živali s surovo dieto, se izogibajmo pripravljanju obrokov popolnoma po občutku, saj mora biti vsak obrok popoln in uravnotežen, da se izognemo primanjkljaju nekaterih hranil ali nepravilnemu razmerju med njimi.

Na srečo imamo dan danes v ponudbi že kar nekaj zelo kakovostnih ponudnikov surovih obrokov, ki uporabljajo samo surovine najvišje kakovosti (''human grade''), že vnaprej pripravljene v optimalnih razmerjih.

Kaj pa je tisto, kar lahko takšnim obrokom dodamo sami? Dodatno jih obogatimo s kakovostnimi olji, ki obrokom dodajo esencialne maščobne kisline (omega 3-6-9), nujno potrebne za dobro delovanje imunskega sistema, zdrave možgane in živčni sistem, pa za lepo kožo in sijočo dlako. Obrokom lahko dodamo tudi katero izmed BARF mešanic, ki s kombinacijami naravnih sestavin, kot so zelišča, pivski kvas, morske alge, mlete jajčne lupine itd. nudijo naraven in uravnotežen dodatek surovi prehrani ter pokrivajo dnevne potrebe po vitaminih in mineralih. Obrokom lahko dodamo tudi cela surova jajca (kokošja, račja, prepeličja), saj vsebujejo vse esencialne aminokisline, številne minerale, vitamine A, D, ter vitamine B kompleksa. So dober vir holina ter antioksidantov luteina in zeaksantina.

Vsekakor je res, da je hranjenje živali s surovo prehrano v povprečju nekoliko dražje in zahtevnejše kot hranjenje s komercialno dieto, sestavljeno iz briketov in konzervirane mokre hrane, vendar pa mnogo skrbnikov psov in mačk opaža veliko pozitivnih učinkov takšnega prehranjevanja na splošno zdravje svojih živali. Pozitivni učinki, ki jih najpogosteje omenjajo, so boljša prebava, več energije, lažje pridobivanje in vzdrževanje mišične mase, boljše dentalno zdravje, kakovostnejša in bolj sijoča dlaka ter lažje vzdrževanje optimalne telesne mase.

Najverjetneje največ pozitivnih učinkov pa občutijo tisti, katerih živali imajo prehranske intolerance, saj se z izbiro predpripravljenih zamrznjenih PREY obrokov enostavno izognemo najpogostejšim alergenom in psom ponudimo monoproteinske menije s preprostimi, visokokakovostnimi sestavinami, kot je meso konja ali kunca.

- Nastja (Rastline in Kocine)

Nazaj na prispevke