V trgovinici vsak dan z lastniki psov razpravljamo, katera bi bila »najboljša« hrana za njihovo »Slivo« (danes bom tako poimenovala našo namišljeno psičko, saj sem ravno te dni dejansko spoznala eno luštno francosko buldoginjo z imenom Sliva <3).
Ampak, ali sploh obstaja ena sama vrsta hrane, ki bi ji lahko rekli »wauu, to je res najboljša hrana«?
V svetu pasje prehrane NI napisanega pravila, ki bi ustrezalo vsem. Vsak način hranjenja ima svoje zagovornike in prav vsaka Sliva tega sveta je edinstvena ter ima svoje specifične potrebe. Če pogledamo daaaleč nazaj v zgodovino, vidimo, da so psi izjemno prilagodljive živali. Tisočletja so se razvijali skupaj ob ljudeh in se prehranjevali z različnimi vrstami hrane. Kljub tem različnim načinom prehranjevanja pa je vsem psom še danes skupno, da so ostali mrhovinarji. Njihov prebavni sistem se je skozi evolucijo sicer prilagodil in lahko prebavlja tudi rastlinsko hrano, čeprav jo nekateri psi prenašajo bolje kot drugi, kar je pogosto odvisno od izvora določene pasme.
Torej, če naša Sliva uživa različne vrste hrane, kako se odločiti, katera je zanjo najprimernejša? Vsaka vrsta hrane, ki je dostopna v Sloveniji ima svoje prednosti in slabosti, nekatere pa so zate kot lastnika bolj priročne kot druge. Da bi olajšala izbiro, sem pripravila kratek povzetek značilnosti različnih oblik hranjenja, da skupaj najdemo »najboljše« za našo Slivo.
Suha, briketirana hrana
V zadnjih 50 letih so rjavi, predelani »keksi« (kot se radi pohecajo starejši ljudje) postali ena izmed najbolj priljubljenih oblik hranjenja psov. Briketirana hrana se proizvaja v industrijskem stroju, ekstruderju, kjer se mešanica sestavin kuha na visokih temperaturah. Skozi reže v ekstruderju izteka mešanica sestavin, ki ji nato dodajo še olja, maščobe ali mesne premaze, da postane še okusnejša. Kakovost briketov se močno razlikuje – nekateri so proizvedeni iz industrijskih živilskih odpadkov ali poceni polnil (koruza, pšenica…), medtem ko kvalitetnejši briketi vsebujejo sveže meso, visokokakovostna žita, svežo zelenjavo in sadje ter s tem povečujejo njihovo naravno hranilno vrednost.
Glavna prednost briketov je cena in priročnost. Tako kot predelana hrana za ljudi, so tudi briketi pripravljeni za hitro uživanje, enostavni za v posodico, brez umazanije in cenovno dostopni. Vendar visoka stopnja predelave, vključno z uporabo visokih temperatur, lahko negativno vpliva na hranilno vrednost briketov.
Briketirana hrana je lahko odlična kot del raznolike prehrane, še posebej v pravilni kombinaciji s surovimi ali doma pripravljenimi obroki.
Vendar pa izključno hranjenje z briketi ni vedno optimalno. Kadar se odločimo, da ostanemo na suhi briketirani hrani, se svetuje da kombiniramo različne vrste beljakovine in različne formule ter s tem naši Slivi povečamo pestrost njenih obrokov.
Mokra hrana – »konzerve«
Mokra hrana je predelana in vsebuje veliko vlage (tekočine), kar je glavna razlika od briketirane hrane, ki običajno vsebuje le okoli 8-10% vlage. Obstajajo različne oblike mokre hrane – na poličkah lahko izbiraš med konzervami, vrečkami »pouchesi«, tetrapaki - do pakiranj v obliki klobas.
Na splošno veljajo enake zahteve, kot veljajo za brikete, tudi za mokro hrano. Mokra hrana se kuha z industrijskimi postopki, zato je večina mokre hrane predelana. V današnjem svetu pa že imamo na voljo izdelke, ki se kuhajo pri nižjih temperaturah in z nežnejšimi postopki, ter vsebujejo sveže in kakovostne sestavine.
Nekateri proizvajalci sestavine pokuhajo le na pari in s tem ohranijo maksimalne hranilne vrednosti in okus.
Visokokakovostna mokra hrana je dobra izbira za lastnike psov, ki želijo udobje predelane hrane, vendar z višjo hranilno vrednostjo kot pri briketirani hrani. Slabost mokre hrane je, da niso ravno poceni za vsakodnevno hranjenje – predvsem se to pozna pri večjih psih.
Pri izboru mokre hrane je pomembno, da upoštevamo ali gre za popoln obrok ali le dopolnilno mokro hrano. Nekatere mokre hrane so odličen dodatek k osnovnemu obroku psu, niso pa primerne za dolgotrajno samostojno uživanje.
Domača kuhana hrana
V zadnjih letih se vrača ideologija o doma pripravljeni hrani za pse, ki je posledica vse večjega priznavanja prednosti sveže pripravljene hrane. Nobenega dvoma ni, da so doma pripravljeni obroki iz visokokavostnih sestavin ter lokalnega izvora vrhunska hrana za ljudi, naše otroke in tudi naše kosmate ljubljenčke. Obroki se lahko popolnoma prilagodijo potrebam in željam psa in lastnika, ter so v pomoč pri obvladovanju številnih zdravstvenih težav.
Rahlo pokuhano meso in meso kuhano na pari je pogosto lažje prebavljivo, kot surovo meso.
Ravno zato kuhan obrok pomaga spodbuditi prebavni proces, pospešuje metabolizem in se pogosto svetuje pri starejših psih. Zavedati pa se moramo, da dlje kot je meso kuhano in višja kot je temperatura – več vitaminov in hranil bo meso izgubilo.
Zelenjava je za psa veliko lažje prebavljiva, če je kuhana, pretlačena ali v »smoothie« obliki. Naši Slivi zelo radi damo kdaj cel korenček. Kar je za mehansko obrabo zob in učvrstitev čeljustnih mišic super. Vsa hranila, ki jih sicer korenje premore, pa jih Sliva v surovi obliki ne more izkoristit.
Domačo hrano tudi ne rabimo pokuhat na visokih temperaturah. Dovolj je že, če pokuhamo povrhnjico živila. In v takem primeru sestavine nikoli ne bodo dosegle tako visokih temperatur, kot jih pri procesu briketirane hrane. Seveda, če bomo »roastali« angus govedino za našo Slivo pri visokih temperaturah na žaru ali v pečici – potem bo tudi tukaj meso obdelano na veliko višjih temperaturah od priporočenih.
Kuhanje in priprava obrokov zahteva nekoliko več časa in organizacije, kot da preprosto zasuješ v posodico briketirano hrano. To vzemi v zakup!
Pri raznovrstni, optimalni in urejeni domači kuhani hrani je treba tudi priznati, da ni ravno najcenejši način prehranjevanja, zato se marsikdo poslužuje kombiniranja (ali z briketirano, mokro ali surovo hrano). In v tem ni popolnoma nič narobe. Tako zagotovimo najboljše iz vseh »svetov«: hitro in priročno hrano, ter zdrave in sveže obroke v tedenski prehrani psa.
Kuhan obrok za psa je tudi prva izbira v tistih domovih, kjer vas lastnike skrbi glede kontaminacij surovega mesa ali okužbo z paraziti. Če želite psu še vedno ponudit kakovostno, domačo hrano in vam je neprijetna surova oblika mesa – so kuhani obroki odlična izbira.
Surova hrana
Hranjenje psov s surovo hrano je način prehranjevanja, ki v pasji posodici vključuje nekuhana in polnodvredna živila (surovo meso, kosti, sadje in zelenjavo).
Je 1. izbor načina prehranjevanja pri psih, ki trpijo za alergijami ali intolerancami na hrano. Zaradi naravnih, nepredelanih sestavin pa pomaga razstrupljat organizem in telesu daje vitalnost.
Poleg domače kuhinje je surova hrana še en pristop, ki v prehrano psa prinaša prednosti nepredelanih in svežih sestavin. Ta način prehranjevanja povezujemo z predniki naših sodobnih psov, ki so preživeli le z mrhovinarjenjem trupel. Za mnoge pse je ta način prehranjevanja najboljši način, vendar pa ni primerna za vsakega psa in vsakega lastnika.
Surova hrana je cenovno bolj dostopna kot kuhana, predvsem se to pozna pri velikih psih. Pri surovi hrani uporabimo tudi manj drage mesne kose (kosti, organi), ki jih pokombiniramo v popoln surov obrok.
Pri surovi hrani je lahko težava higiena, saj meso ni termično obdelano ter lahko pride do kontaminacije z mikroorganizmi. Zato se ne svetuje, da se z njo rokujejo ljudje (tudi psi) na imunoterapiji ali kemoterapiji. Če te skrbi kontaminacija, na primer zaradi otrok, starejših ali oseb s kroničnimi boleznimi in oslabljenim imunskim sistemom, je bolje izbrati druge oblike hrane.
Ne svetuje se psom, ki imajo težje, kronične prebavne težave. Saj lahko bakterije zastanejo v črevesnih žepkih, zaidejo v žolčevode, jetra… Kar lahko še poveča možnost za črevesne težave.
Imaš mladička? - Najboljša kombinacija! Hranjenje s surovo hrano se odlično obnese pri mladičih, mladih in energičnih psih. Pasji prebavni sistem tako že od začetka navajamo na različne beljakovine, ki jih smiselno pokombiniramo v posodico.
Surova hrana se lahko pomeša s kuhano hrano ali prelije s toplo juhico. Juhe so v vročih mesecih odlične za hidracijo, v mrzlih pa ogrejejo telo.
Drugi načini hranjenja
Briketirana, mokra, kuhana ali surova hrana so le nekateri načini, s katerimi lastniki hranimo svoje pse. Obstajajo pa tudi alternative, kot so dehidrirana in liofilizirana hrana. Oba načina hranjenja sta relativno nišna, nekoliko dražja, vendar je kakovost prehrane lahko zelo visoka. Velikokrat se pohecam z mojimi pesjanarji in rečemo, da je ta način odlična »češnjica na tortico«, ki popestri obrok psa.
Zaključek
Svet prehrane ljubljenčkov se je v zadnjih letih močno spremenil, in na srečo se vedno bolj zavedamo, da izključno predelana hrana ni edini način za dolgoročno zdravje in dobro počutje naše Slive. Namesto tega lastniki vedno več razmišljajo o prehodu na svežo prehrano, tudi pri starejših psih.
Začni pri kombiniranju in psu na briketirani hrani vsaj občasno ponudi surovo ali pokuhano meso. Ali pa če od kosila ostane domača kuhana zelenjava – brez slabe vesti se znajde tudi v pasji posodici. Pasji organizem ti bo neizmerno hvaležen.
Vzemi si čas in razmisli, kateri od teh pristopov najbolje ustreza življenjskemu slogu vaše družine, tvojim željam in tudi potrebam psa. Ne boj se sprememb, tudi če se izbran način hranjena ne obnese. Če svojemu psu zagotoviš kakovostno prehrano, ni pravil in napak. Spremljaj psa in poskusi najti pristop, ki bo najbolje ustrezal tebi in tvojemu psu.